  • Mfr # 511H35A0D
  • Zoro # G0442346
Key Features
Type
500 Series - Standard
Carriage Height
41 mm
Carriage Width
100 mm
Roller Material
Steel Alloy
Carriage Length
79.6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
511H35A0D
Country of Origin
Germany
Dimensions
Carriage Height
41 mm
Carriage Width
100 mm
Carriage Length
79.6 mm
Dimension O
8 mm
Dimension F1
9 mm
Dimension J
41 mm
Dimension B2
33 mm
Dimension G1
12 mm
For Rail Width (mm)
35
Dimension M1
7 mm
Dimension G2
18 mm
Dimension P
14 mm
Dimension F3
15 mm
Dimension L2
52 mm
Dimension L1
62 mm
Dimension B1
34 mm
Dimension G
12 mm
Dimension B
100 mm
Dimension S2
M10
Dimension X
80 mm
Dimension S1
M10
Dimension S3
M8
Dimension J1
29.5 mm
Dimension F
8.5 mm
Slide Height (mm)
48
Dimension L3
86 mm
Carriage Hole Size (mm)
Dimension N
82 mm
Dimension L
118 mm
Dimension F2
15 mm
Overall Height
48 mm
For Rail Width
35 mm
Carriage Mounting Hole Size
Combined Carriage and Rail Height
48 mm
Manufacturer Size
35
Details
Item
Linear Bearing Ball Carriage
Type
500 Series - Standard
Roller Material
Steel Alloy
Carriage Material
Static Load Capacity (N)
84,400
Temp. Range (C)
-40 Degrees to 80 Degrees , 120 Degrees Max
Dynamic Load Capacity (Lb.)
38,700
Seals
Nitrile Rubber
Carriage Type
Ball
Agency Compliance
DIN 645-1
For Use With
500 Series Ball Rail
Static Load Capacity (Lb.)
Max. Speed (In/Sec)
5
Dynamic Load Capacity (N)
Carriage Finish
Chrome Plated
Maximum Speed
5 in/sec
Maximum Operating Temperature
80 Degrees F
Dynamic Load Capacity
38,700 N
Static Load Capacity
84,400 N
Series
500
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Bearing Type
Ball
Standards
DIN 645-1
Includes Seals
Seals Included
Acceleration - Maximum
100 m/sq sec
System of Measurement
Metric
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Bearing Retention
Bearings Retained
Axial Load - Maximum
574 N
Seal Material
Nitrile Rubber
Includes Wipers
Wipers Included
Operating Temperature - Maximum
176 Degrees F
Radial Load - Maximum
574 N
Speed - Maximum
16 fps
Requires Lubrication
Lubricant Required
Description
Linear Bearing Ball Carriage, Carriage Height 41 mm, Carriage Length 79.6 mm, Carriage Width 100 mm, Carriage Material Steel Alloy, Roller Material Steel Alloy, Radial Load - Maximum 574 N, Axial Load - Maximum 574 N, Manufacturer Size 35, Dynamic Load Capacity 38,700 N, Requires Lubrication Lubricant Required, Carriage Type Ball, For Rail Width 35 mm, For Use With 500 Series Ball Rail, Static Load Capacity 84,400 N, Combined Carriage and Rail Height 48 mm, Series 500