  • Mfr # SPTWNM16
  • Zoro # G3224252
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Aluminum Alloy
Type
Closed Pillow Block
Overall Height (mm)
42 mm
Mounting Hole Dia. (mm)
5.3
Body Width (In.)
53 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SPTWNM16
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Overall Height (mm)
42 mm
Mounting Hole Dia. (mm)
5.3
Body Width (In.)
53 mm
Bore Dia. (mm)
16 mm
Overall Length (mm)
84
Dimension A
53 mm
Dimension A1
26.5 mm
Overall Width (mm)
53 mm
Overall Height (In.)
42 mm
Dimension N
5.3 mm
Dimension E
64 mm
Dimension H1
42mm
Dimension H
22 mm
Dimension B
84 mm
Dimension E1
40 mm
Length (In.)
84 mm
Dimension a
53 mm
Inside Dia.
16 mm
Flange Width
2.087 in
Overall Height
1 5/8 in
Overall Length
3 1/4 in
Body Width
2.087 in
Mounting Hole Diameter
0.209 in
Inside Diameter
5/8 in
Flange Height
1.654 in
Details
Item
Linear Pillow Block Bearing
Material
Aluminum Alloy
Type
Closed Pillow Block
Steady State Speed
10 fps
Mounting Surface to Shaft Center (mm)
22
Color
Silver
Accelerated Speed
Up to 150 Meters/Second Squared
Self-Alignment
Self-Aligning
Dynamic Load Capacity (N)
1,830 N
Mounting Surface to Shaft Center (In.)
22 mm
Bearing Type
Ball
Maximum Operating Temperature
185 Degrees F
Minimum Operating Temperature
Not Available
System of Measurement
Inch
Series
Super
Housing Style
Twin
Mounting Surface to Shaft Center
0.866 in
Dynamic Load Capacity
373 lbf
Pillow Block Type
Closed
Includes Seals
Seals Not Included
Mounting Hole Center
2.52 in
Description
Linear Pillow Block Bearing, System of Measurement Inch, Inside Diameter 5/8 in, Overall Length 3 1/4 in, Self-Alignment Self-Aligning, Material Aluminum Alloy, Dynamic Load Capacity 373 lbf, Steady State Speed 10 fps, Series Super, Maximum Operating Temperature 185 Degrees F, Minimum Operating Temperature Not Available, Housing Style Twin, Pillow Block Type Closed, Overall Height 1 5/8 in, Body Width 2.087 in, Includes Seals Seals Not Included, Flange Diameter Not Applicable