  • Mfr # SSETWNOM30DD
  • Zoro # G0800082
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Aluminum Alloy
Static Load Capacity (N)
18,200 N
Overall Height (mm)
60 mm
Dimension E
106 mm
Overall Height (In.)
60 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
SSETWNOM30DD
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Overall Height (mm)
60 mm
Dimension E
106 mm
Overall Height (In.)
60 mm
Barrel Dia. (mm)
30 mm
Dimension A
87 mm
Body Width (In.)
87 mm
Dimension A1
43.5 mm
Dimension d
30 mm
Overall Width (mm)
87 mm
Dimension B
152 mm
Body Width (mm)
87 mm
Bore Dia. (mm)
30 mm
Overall Length (mm)
152
Mounting Hole Dia. (mm)
M10
Dimension N
8.4 mm
Dimension H1
60mm
Dimension E1
68 mm
Dimension H
35 mm
Length (In.)
152 mm
Outside Dia.
30 mm
Inside Dia.
30 mm
Flange Width
3.425 in
Dimension a
87 mm
Overall Length
6 in
Overall Height
2 3/8 in
Inside Diameter
1 1/8 in
Flange Height
2.362 in
Outside Diameter
1 1/8 in
Body Width
3.425 in
Mounting Hole Diameter
0.331 in
Details
Item
Linear Pillow Block Bearing
Material
Aluminum Alloy
Static Load Capacity (N)
18,200 N
Dynamic Load Capacity (N)
Type
Open Pillow Block
Color
Silver
Mounting Hole Center (mm)
106 mm
Mounting Hole Center (In.)
106 mm
Mounting Surface to Shaft Center (In.)
35 mm
Mounting Surface to Shaft Center (mm)
35
For Use With
Thomson Shaftng
Steady State Speed
10 fps
Self-Alignment
Self-Aligning
Bearing Type
Ball
Series
Super Smart
Housing Style
Twin
Maximum Operating Temperature
185 Degrees F
Minimum Operating Temperature
Not Available
System of Measurement
Inch
Dynamic Load Capacity
3,731 lbf
Static Load Capacity
4,091 lbf
Mounting Surface to Shaft Center
1.377 in
Mounting Hole Center
4.173 in
Pillow Block Type
Open
Slot Angle
55 Degrees
Includes Seals
Seals Not Included
Description
Linear Pillow Block Bearing, System of Measurement Inch, Inside Diameter 1 1/8 in, Overall Length 6 in, Self-Alignment Self-Aligning, Material Aluminum Alloy, Static Load Capacity 4,091 lbf, Dynamic Load Capacity 3,731 lbf, Steady State Speed 10 fps, Series Super Smart, Maximum Operating Temperature 185 Degrees F, Minimum Operating Temperature Not Available, Housing Style Twin, Pillow Block Type Open, Bolt Size -, Overall Height 2 3/8 in, Body Width 3.425 in, Includes Seals Seals Not Included