  • Mfr # SRA16L48
  • Zoro # G2470991
Shaft Dia.
1 in
Length
48 in
Mounting Hole Size
0.281
Mounting Surface to Shaft Center (In.)
1.75 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SRA16L48
Shaft Dia.
1 in
Length
48 in
Mounting Hole Size
0.281
Base Width (In.)
2.125 in
Dimension B
2.125 in
Dimension C
0.5 in
Dimension E
1.5 in
Bolt Size
1/4
Shaft Length
48 in
Rail Base Overall Width
2.125 in
Center Height
1.75 in
Shaft Diameter
1 in
1.75 in
Mounting Hole Center to Center
6
Mounting Hole from Shaft End
3 in
Description
Pre-Drilled Linear Shaft Assembly, System of Measurement Inch, Shaft Diameter 1 in, Shaft Length 48 in, Shaft Material Steel, Center Height 1.75 in, Rail Base Overall Width 2.125 in, Shaft Drilling Pre-Drilled, Support Rail Drilling Pre-Drilled, Surface Roughness 8 uin