  • Mfr # T2000-11X15X1E-PK2
  • Zoro # G203506115
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
1/4 in
Material
Graphite
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
T2000-11X15X1E-PK2
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
1/4 in
Details
Material
Graphite
Description
Topog-E(R) Series 2000 Graphite Manway Gasket, 11 in x 15 in x 1 in, 1/4 in thick, Elliptical, Package of (2) gaskets. Maximum Pressure/Temperature Rating for Steam boilers up to 2,000 PSI (138 bar) and 636°F (336°C); In atmosphere up to 2,000 PSI (138 bar) and 850°F (454°C).