  • Mfr # PS7224-20
  • Zoro # G1931763
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Vertical Basic
Total Number of Outlets
24
Receptacle Configuration
5-15R
Plug Configuration
5-20P
Cord Length
15 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PS7224-20
Country of Origin
China
Dimensions
Cord Length
15 ft.
Length
72 in
Cord Length - Ext. Cords and Outlet Strips
Height
1 1/2 in
Width
1 1/2 in
Depth
72"
Wire Size
12 AWG
Length (Straight Wireway)
72 in
Details
Item
Outlet Strip
Type
Vertical Basic
Total Number of Outlets
24
Receptacle Configuration
5-15R
Plug Configuration
5-20P
Color
Silver
Gauge/Conductor
12/3
Standards
cUL Listed; UL 1363; UL Listed; RoHS
Color - Ext. Cords and Outlet Strips
Gray
NEMA Plug Configuration - Ext. Cords and Outlet Strips
Number of Power Switches
1
Number of Total Outlets - Ext. Cords and Outlet Strips
Max. Amps - Ext. Cords and Outlet Strips
15.0
NEC Cord Designation
SJT
Medical Grade
No
Power Indicator
Yes
Mounting Style
Clip
Outlet Center Distance
2 7/8 in
For Use With
Number of Outlets
Circuit Breaker
No
Number of Outlet Rows
1
Housing Material
Aluminum
Includes
Instruction Manual, Mounting Hardware
NEMA Plug Configuration
NEMA 5-20P
Voltage
120V AC
Gauge/Conductor - Ext. Cords and Outlet Strips
12/3
Amps
15A
NEMA Receptacle Configuration
(2) NEMA 5-20R; (22) NEMA 5-15R
Number of Transformer Outlets
Hz
50/60 Hz
Max. Amps
20A
Medical Facility Use
Outside Patient Care Areas (UL 1363)
Number of Conductors
3
Application
Workbench and Cabinet
Trade Designation
SJT
Frequency
50/60 Hz
Features
Transparent On/Off Switch Cover Prevents Accidental Turn-Off
Watts
2400W
Form Factor
Rack-mountable
Product Type
Power Strip
Certifications & Standards
UL1363, cUL
Maximum Input Current
20 A
Maximum Frequency
60 Hz
Maximum Output Voltage
120 V AC
Input Voltage
120 V AC
Package Contents
Power Strip 120V AC, Mounting hardware, Instruction manual
Mount Type
Vertical
Form Factors Supported
Locking Switch Cover
Included Mounting Accessories
Includes mounting clips
Frequency Compatibility
50 / 60 Hz
Mounting Holes or Slots
Material of Construction
Aluminum
Nominal Input Voltage(s) Supported
120V AC
Circuit Breaker (amps)
20
Built-In Circuit Breaker
Yes
Package Includes
PS7224-20;Mounting hardware;Instruction manual
Output Receptacles
(2) 5-15/20R; (22) 5-15R
Outlets Measurement (Center to Center)
2.83 in.
Outlet Spacing
2.795 in.
Description
Outlet Strip, Application Workbench and Cabinet, Housing Material Aluminum, Total Number of Outlets 24, Max. Amps 20 A, Cord Length 15 ft, Number of Power Switches 1, Power Indicator Yes, Number of Outlet Rows 1, Receptacle Configuration (2) NEMA 5-20R, (22) NEMA 5-15R, Plug Configuration NEMA 5-20P, Wire Size 12 AWG, Mounting Style Clip, Color Gray, Medical Facility Use Outside Patient Care Areas (UL 1363), Number of Transformer Outlets 24, Number of Conductors 3, Voltage 120V AC