  • Mfr # PDU3VN6G60C
  • Zoro # G5179021
/ea
See details
Key Features
Type
Monitored
Receptacle Configuration
C13
Plug Configuration
IEC-60309 60A BLUE (3P+E)
Standards
RoHS Compliant; TAA Compliant
NEMA Plug Configuration
IEC-309 60A BLUE (3P+E)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PDU3VN6G60C
Country of Origin
China
Dimensions
Cord Length
6 ft.
Width
2.2"
Depth
2.5"
Height
70"
Details
Item
PDU
Type
Monitored
Receptacle Configuration
C13
Plug Configuration
IEC-60309 60A BLUE (3P+E)
Standards
RoHS Compliant; TAA Compliant
NEMA Plug Configuration
IEC-309 60A BLUE (3P+E)
Mounting Style
Vertical Rackmount/0U
Power Indicator
Yes
Number of Outlets
36
Housing Material
Metal
Max. Amps
45A
Voltage
200/208/240V
NEMA Receptacle Configuration
Frequency
50/60 Hz
Power Rating (Watt)
18.70 kW
Receptacle Detail
36 x IEC 60320 C13
Mounting Orientation
Vertical
Input Voltage
230 V AC
Package Contents
Monitored Rackmount PDU with Pre-Installed Mounting Buttons , 36x C13/C14 Plug-lock cable retention sleeves, Spare installation buttons (2 9mm / 4 6mm), Rack mounting brackets, Owner's manual
PDU Type
Mount Type
Rack-mountable
Input Voltage Range
200 V AC - 240 V AC
Product Type
PDU
Input Current
45 A
Output Capacity Details
18.7kW (240V), 17.9kW (230V), 17.1 (220V), 16.2 (208V), 15.6kW (200V) total capacity; 26A max per output phase (L1-L2, L2-L3, L3-L1); 20A max per breakered outlet bank; 12A max per C13 outlet
Reported Load Segments
Communications Cable
RJ45-to-DB9 configuration/console Access cable
Front Panel LEDs
Output Nominal Voltage
200; 208; 240
PDU Form Factor
Vertical (0U)
Material of Construction
Metal
Input Phase
3-Phase
Maximum Input Amps
45
Operating Elevation (ft.)
Output Receptacles
(36) C13
Storage Temperature Range
5 to 140F (-15C to 60C)
Power Measurement Accuracy (Watts)
+/-1%
Network Compatibility
10 Mbps; 100 Mbps (Fast Ethernet)
Overload Protection
6 20A circuit breakers, 1 per outlet bank
Current Measurement Accuracy (Amps)
+/-1%
Front Panel LCD Display
Operating Temperature Range
32 to 122F (0C to 50C)
Frequency Compatibility
50 / 60 Hz
Package Includes
Monitored rackmount PDU with pre-installed mounting buttons;36 C13/C14 Plug-lock cable retention sleeves;Spare installation buttons (2 9mm / 4 6mm);Rack mounting brackets;Owner's manual