  • Mfr # P024-003-15D
  • Zoro # G716099609
/ea
Key Features
Wire Size
14 AWG
Voltage
120 V AC
Max. Amps
15 A
Jacket Color
Black
Receptacle Configuration
NEMA 5-15R
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
P024-003-15D
Country of Origin
China
Dimensions
Wire Size
14 AWG
Cord Length
3 ft
Details
Item
Power Cord
Voltage
120 V AC
Max. Amps
15 A
Jacket Color
Black
Receptacle Configuration
NEMA 5-15R
Plug Configuration
NEMA 5-15P
Description
Power Cord, Wire Size 14 AWG, Number of Conductors 3, Jacket Material PVC, Jacket Color Black, Cord Length 3 ft, Voltage 120V AC, Cord Shape Round, Trade Designation SJT