  • Mfr # B130-101A-2
  • Zoro # G6204895
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Black
Cable Type
VGA
Features
EDID Copy
Connector Type
3.5 mm Stereo Female, HD15 Female, RJ45 Female
Includes
Local (Transmitter) Unit, Remote (Receiver) Unit, Mini-Screwdriver for EQ/Gain Adjustment, 2 x Mounting Hardware Kits, 2 x External Power Supply (Input: 100-240V, 50/60Hz, 0.5A Output: 5V, 2A), Owner's Manual
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
B130-101A-2
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Details
Item
Video Extender Transmitter/Receiver
Color
Black
Cable Type
VGA
Features
EDID Copy
Connector Type
Includes
Ports
2
Connection
F-Type
Sub-Category
Video
Installation Method
Plug In
Hz
60
Impedance
100 ohm
Standards
TAA
Number of Ports
1
Product Type
Video/Audio Extender
Compatible Cable Performance Category
6
Maximum Impedance
100 ohm
Maximum Frequency
60 Hz
Maximum Resolution
1920 x 1440
Twisted Pair Cable Standard
Category 6
Maximum Operating Distance
1000 ft
VGA In
Yes
Environmentally Friendly
Yes
VGA Out
Network (RJ-45)
Media Type Supported
Twisted Pair
Mounting
Rack-mountable, Wall Mountable, Pole-mountable
Input Voltage
220 V AC, 110 V AC
Connectivity Technology
Wired
Description
Video/Audio Extender, Features EDID Copy, Number of Ports 1, Color Black, Connector Type 3.5 mm Stereo Female, HD15 Female, RJ45 Female, Maximum Frequency 60 Hz, Product Type Video/Audio Extender, Includes (2) External Power Supply, (2) Mounting Hardware Kits, Screwdriver, Compatible Cable Performance Category 6, Standards cUL Listed, FCC, PSE, REACH, RoHS Compliant, TAA, TUV, UL Listed, Maximum Impedance 100 ohm, Manufacturers Warranty Length 1 yr