  • Zoro # G9363024
/ea
Key Features
Bore Dia.
30 mm
Outside Dia.
72 mm
Width
30.2 mm
Cage Material
Thermoplastic
Type
Double Row
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
5306 2RS/C3 PRX
Zoro #
G9363024
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Bore Dia.
30 mm
Outside Dia.
72 mm
Width
30.2 mm
Overall Width
30.2 mm
Outside Diameter
72 mm
Outside Diameter Tolerance
+/-0.013 mm
Bore Diameter Tolerance
+/-0.1 mm
Bore Diameter
30 mm
Details
Item
Angular Contact Ball Bearing
Cage Material
Thermoplastic
Type
Double Row
Lubrication
Polyrex EM Grease
ABEC Tolerance
1
Max. RPM
7,600 RPM
Static Load Capacity (Lb.)
6,100 lb
Seal Material
Nitrile Rubber
Dynamic Load Capacity (N)
39,144.3502 N
Temp. Range (F)
-40 Degrees to 350 Degrees
Dynamic Load Capacity (Lb.)
8,800 lb
Load Direction
Radial, Thrust
Maximum Temperature
175 Degrees C
Standards
ISO Certified 9001
Static Radial Load Capacity
27,130 N
Seal Type
Contact
Dynamic Radial Load Capacity
Maximum Speed
7,600 RPM
Ring Material
Alloy Steel
Number of Rows
Two
Contact Bearing Type
Angular Contact
ABEC Rating
1
Ring Material Grade
AISI 52100
Minimum Temperature
-40 Degrees C
Ball Material Grade
AISI 52100
Lubricant Material
SRI 2 Grease, Polyrex EM Grease
System of Measurement
Metric
Ball Material
Alloy Steel
Closure
Double Sealed
Matched Bearing Type
Not Matched/Single Bearing
Bearing Industry Number
3306/5306
Description
Angular Contact Ball Bearing, Ball Material Alloy Steel, Bearing Industry Number 3306/5306, Bore Diameter 30 mm, Cage Material Polyamide, Closure Double Sealed, Contact Bearing Type Angular Contact, Lubricant Material SRI 2 Grease, Polyrex EM Grease, Matched Bearing Type Not Matched/Single Bearing, Maximum Speed 7,600 RPM, Maximum Temperature 175 Degrees C, Minimum Temperature -40 Degrees C, Number of Rows Two, Outside Diameter 72 mm, Overall Width 30.2 mm, Ring Material Alloy Steel