  • Mfr # SSUC206-30MM
  • Zoro # G0887533
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
30
Includes
Set Screws
Width
1.5"
Outside Dia.
62mm
Bearing Material
440 Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SSUC206-30MM
Country of Origin
China
Dimensions
Bore Dia.
30
Width
1.5"
Outside Dia.
62mm
Bore Diameter Tolerance
+/-0.1524 mm
Outer Ring Width
19 mm
Outside Diameter
62 mm
Bore Diameter
30 mm
Details
Item
Insert Bearing
Includes
Set Screws
Bearing Material
440 Stainless Steel
Dynamic Load Capacity (Lb.)
4900
Features
System of Measurement
Metric
Dynamic Radial Load Capacity
19,500 N
Seal Material
Rubber
Rolling Element Rows
1
Closure
Double Sealed
Lubricant Material
FDA/USDA-H1 Solid Grease
Ring Material Grade
440C
Maximum Temperature
120 Degrees C
Rolling Element Material
Stainless Steel
Bearing Insert Shape
Spherical
Plain Bearing Material
Stainless Steel
Ring Material
Static Radial Load Capacity
11,300 N
Bearing Industry Number
SSUC206-30MM
Shaft Locking Type
Lubrication Openings
Groove with Oil Hole
Application
Hostile Washdown
Finish
Black Oxide
Minimum Temperature
-40 Degrees C
Load Direction
Radial
Bearing Insert Type
Radial/Deep Groove Ball
Ball Material
Rolling Element Material Grade
440C
Seal Type
Contact
Resistance Properties
Corrosion Resistant, Rust Resistant
Ball Material Grade
For Environment
Food and Beverage
Description
Insert Bearing, Ball Material Stainless Steel, Bearing Industry Number SSUC206-30MM, Bearing Insert Type Radial/Deep Groove Ball, Bearing Insert Shape Spherical, Bore Diameter 30 mm, Closure Double Sealed, For Environment Food and Beverage, Lubricant Material FDA/USDA-H1 Solid Grease, Maximum Temperature 120 Degrees C, Minimum Temperature -40 Degrees C, Outer Ring Width 19 mm, Outside Diameter 62 mm, Plain Bearing Material Stainless Steel, Ring Material Stainless Steel