Turck 10-65V-DC Proximity Sensor BI20-G47-AP4X
10-65V-DC Proximity Sensor (Discontinued)
  • Mfr # BI20-G47-AP4X
  • Zoro # G405718194
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BI20-G47-AP4X
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Construction size
Pg 36
Cable length (L)
2.0 m
Details
Electrical Connection
Cable
Weight
362 g
Mounting
Flush
Protection class
IP67
Product features
Threaded barrel, PG36, Chrome-plated brass, DC 3-wire, 10…65 VDC, NO contact, PNP output, Cable connection
Switching Frequency
0.10 kHz
Operating voltage
10…65 VDC
Housing material
Metal, CuZn, Chrome-plated
Design
Threaded barrel
Rated switching distance
20 mm
Ambient temperature
-25…+70°C
Style
Inductive
DC Voltage Rating
10V DC
Output Circuit Contact Form
NO
Output Circuit Type
PNP
Item
Proximity Sensor
Description
Inductive Sensor, Rated switching distance 20 mm, Cable length (L) 2 m, Flush, Threaded barrel, PG36, Chrome-plated brass, DC 3-wire, 10...65 VDC, NO contact, PNP output, Cable connection