Indexable Boring Bar, S05G STUCL1.2-219, 3-1/2 in L, High Speed Steel, Triangle Insert Shape
  • Mfr # 957-000-236
  • Zoro # G9234854
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
3-1/2 in
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
Triangle
ANSI Code
S05G STUCL1.2-219
Cutting Edge Type
-3 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
3-1/2 in
Bar Dia.
0.312"
Insert Thickness
0.0781"
Shank Dia.
5/16 in
Insert Size
Min. Bore Dia.
0.3950 in
Details
Item
Indexable Boring Bar
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
Triangle
ANSI Code
S05G STUCL1.2-219
Cutting Edge Type
-3 Degrees
Lead Angle
Min. Bore
0.395"
Rake
Positive
Mounting Style
Screw Lock
Type
Turning
For Use With
TCMT 1.21.20.5
ANSI Number
S05G STUCL1.2-219
Style
Solid
Inscribed Circle
5/32"
Left/Right Hand
Left Hand
Cutting Direction
Left Hand
Insert Clearance Angle
7 Degrees
Cutting Application
Boring
Head Material
Steel
Insert Inscribed Circle
5/32 in
Center to Cutting Tip
0.2190 in
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Side Cutting Edge Angle
Number of Inserts
1
Insert Holding Type
Screw On
Insert Style
TCMT
Compatible Hardware
MTS-184 Insert Screw, T-6 Key
Description
Indexable Boring Bar, Insert Shape Triangle, Overall Length 3-1/2 in, S05G STUCL1.2-219, 0.2190 in, MTS-184 Insert Screw, T-6 Key, Non-Coolant Through, Boring, Left Hand