  • Mfr # LFC4825050SS
  • Zoro # G612166030
/ea
Key Features
Ball Material
Stainless Steel
Body Style
Straight
Ball Port Style
Full Port
Valve Ways
2-Way
Valve Structure
Two-Piece
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LFC4825050SS
Country of Origin
China
Dimensions
Pipe Size
1/2 in
Overall Length
2.65 in
Handle Length
3.37 in
Connection Size - Side 1
1/2 in
Handle Height
1.68 in
Connection Size - Side 2
Ball Opening Size
0.39 in
Details
Ball Material
Stainless Steel
Body Style
Straight
Ball Port Style
Full Port
Valve Ways
2-Way
Valve Structure
Two-Piece
For Media
Hot-Water
Connection Type
PEX x PEX
Item
Manual Two-Way Ball Valve
Standards
ASTM F1960, ASTM F877, CSA B137.5, NSF/ANSI 14, NSF/ANSI 359, NSF/ANSI/CAN 372, NSF/ANSI/CAN 61
Max. Pressure
250 PSI
Handle Type
Lever
Body Material
Brass
Stem Material
Handle Material
Zinc-Plated Steel
Seal Material
EPDM
Stem Type
Blowout Resistant
Seat Material
PTFE
Coefficient of Volume (Cv)
6.8
NSF Certifications for Food and Drinking Water
NSF 61
Handle - Locking
Non-Locking
Operating Temperature - Maximum
200 Degrees F
Color - Valve Handle
White
Color - Valve Body
Brass
Maximum Pressure - Steam
Not Rated
Vented Ball Valve
Non-Vented
Description
Manual Two-Way Ball Valve, Body Material Brass, For Media Hot-Water, Valve Construction Two-Piece, Nominal Valve Size 1/2 in, Valve Body Style Straight, 3-A Standard Compliance Not Applicable, Average Surface Roughness (Ra) Not Applicable, Maximum Pressure - Operating 250 psi, Maximum Pressure - Steam Not Rated, Maximum Pressure - Combustible Gas Not Applicable, Vacuum Service Rating Not Applicable, Ball Material Stainless Steel, Ball Port Style Full Port, Handle - Locking Non-Locking