  • Mfr # B7-1.125-7.75
  • Zoro # G1888047
Thread Fit
2A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
B7-1.125-7.75
Overall Length
7 3/4 in
Length
7 3/4 in
Thread Fit
2A
Tensile Strength
125,000 psi
Minimum Yield Strength
105,000 psi
Includes
(8) 2H Hex Nuts
Temp. Range (F)
1100
Number of Nuts Included
8
Min. Tensile Strength
125,000 psi
Thread Class
2A
Description
Fully Threaded Stud, Material Grade/Class Grade B7, Material Steel, Finish PTFE Coated, Thread Size 1 1/8 In.-8, Overall Length 7 3/4 in, Tensile Strength 125,000 psi, System of Measurement Inch, Thread Direction Right Hand, Dimensional Standards ASTM 193, Includes Nuts Yes, Material Quality Standards ASTM A193, Maximum Temperature 1,100 Degrees F, Minimum Yield Strength 105,000 psi, Number of Nuts Included 8, Resistance Properties Corrosion-Resistant, Rockwell Hardness C35 Max