  • Mfr # B7-1.125-7.5-8
  • Zoro # G6528803
Free Shipping & Returns
Thread Fit
2A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
B7-1.125-7.5-8
Overall Length
7 1/2 in
Length
7 1/2 in
Thread Fit
2A
Tensile Strength
125,000 psi
Minimum Yield Strength
105,000 psi
Temp. Range
Up to 1100 Degrees F
Includes
(16) 2H Nuts
Min. Tensile Strength
125,000 psi
Number of Nuts Included
16
Temp. Range (F)
Up to 1100
Thread Class
2A
Threaded Rod Thread Type
Description
Fully Threaded Stud, Material Grade/Class Grade B7, Material Steel, Finish PTFE Coated, Thread Size 1 1/8 In.-8, Overall Length 7 1/2 in, Tensile Strength 125,000 psi, System of Measurement Inch, Thread Direction Right Hand, Dimensional Standards ASTM 193, Includes Nuts Yes, Material Quality Standards ASTM A193, Maximum Temperature 1,100 Degrees F, Minimum Yield Strength 105,000 psi, Number of Nuts Included 16, Resistance Properties Corrosion-Resistant, Rockwell Hardness C35 Max