  • Mfr # BULK-RS-S50BFDA-3
  • Zoro # G907032699
/ea
See details
Key Features
Thickness
3/16"
Width
36"
Length
720"
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-S50BFDA-3
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
3/16"
Width
36"
Length
720"
Details
Item
High Temperature Silicone Rubber Sheets, Strips & Rolls
Backing Type
Plain
Tensile Strength
700 psi
Standards
ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
Density
1.25 g/cm3
Elongation
4
Shape
Roll
Temperature Range
-80° to 450° F
Compression Set
0.3
Durometer
50A