  • Mfr # BULK-RS-H60-199
  • Zoro # G7776350
/ea
Key Features
Thickness
1/8"
Width
12"
Length
10 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H60-199
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/8"
Width
12"
Length
10 ft.
Backing Type
Plain
Grade
Standard
Standards
ASTM D2000 BF 607
Shape
Roll
Compression Set
0.33
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Tensile Strength
1,000 psi
Durometer
60A
Thickness Tolerance
(-0.017" - +0.017")
Elongation
3.5
Density
1.50 g/cm3
Description
Buna-N Rubber Roll No Adhesive - 60A - 1/8" Thick x 12" Wide x 10 ft. Long