  • Mfr # BULK-RS-H40-32
  • Zoro # G7777985
/ea
See details
Key Features
Thickness
3/16"
Width
36"
Length
30 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H40-32
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
3/16"
Width
36"
Length
30 ft.
Backing Type
Acrylic Adhesive
Texture
Smooth
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Density
1.50 g/cm3
Elongation
3.5
Tensile Strength
1,000 psi
Compression Set
0.33
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Durometer
40A
Shape
Roll
Thickness Tolerance
(-0.022" - +0.022")
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Description
Buna-N Rubber Roll with Acrylic Adhesive - 40A - 3/16" Thick x 36" Wide x 30 ft. Long