  • Mfr # BULK-RS-H50-843
  • Zoro # G7780505
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
3/8"
Width
36"
Length
5 ft.
Material
Buna-N
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H50-843
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
3/8"
Width
36"
Length
5 ft.
Details
Material
Buna-N
Color
Black
Backing Type
Acrylic Adhesive
Thickness Tolerance
(-0.035" - +0.035")
Durometer
50A
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Tensile Strength
1,000 psi
Compression Set
0.33
Elongation
3.5
Density
1.50 g/cm3
Description
Buna-N Rubber Roll with Acrylic Adhesive - 50A - 3/8" Thick x 36" Wide x 60" Long