  • Mfr # BULK-RS-H70-822
  • Zoro # G7780830
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
3/8"
Width
36"
Length
5 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H70-822
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
3/8"
Width
36"
Length
5 ft.
Backing Type
Acrylic Adhesive
Standards
ASTM D2000 BF 707
Grade
Standard
Texture
Smooth
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Tensile Strength
1,000 psi
Shape
Sheet
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Durometer
70A
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Elongation
3.5
Compression Set
0.33
Thickness Tolerance
(-0.035" - +0.035")
Density
1.50 g/cm3
Tear Strength
20 N/mm
Description
Buna-N Rubber Roll with Acrylic Adhesive - 70A - 3/8" Thick x 36" Wide x 60" Long