  • Mfr # BULK-RS-H70-654
  • Zoro # G7778895
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/4"
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-H70-654
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
1/4"
Rubber Width
18"
Rubber Length
36"
Details
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
70A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
3.5
Standards
ASTM D2000 BF 707
Grade
Standard
Shape
Sheet
Density
1.50 g/cm3
Compression Set
0.33
Thickness Tolerance
(-0.026" - +0.026")
Texture
Smooth
Tear Strength
20 N/mm
Description
Buna-N Rubber Sheet No Adhesive - 70A - 1/4" Thick x 18" Wide x 36" Long