  • Mfr # BULK-RS-H40-62
  • Zoro # G7780033
Rubber Thickness
1/16"
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H40-62
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Width
1-1/2"
Rubber Length
10 ft.
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
40A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
3.5
Thickness Tolerance
(-0.011" - +0.011")
Density
1.50 g/cm3
Compression Set
0.33
Shape
Strip
Description
Buna-N Rubber Strip No Adhesive - 40A - 1/16" Thick x 1-1/2" Wide x 10ft. Long