  • Mfr # BULK-RS-H40-66
  • Zoro # G7778940
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-H40-66
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Width
3/8"
Rubber Length
10 ft.
Details
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
40A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
3.5
Standards
ASTM D2000 BF 407
Grade
Standard
Density
1.50 g/cm3
Thickness Tolerance
(-0.011" - +0.011")
Compression Set
0.33
Shape
Strip
Texture
Smooth
Tear Strength
20 N/mm
Description
Buna-N Rubber Strip No Adhesive - 40A - 1/16" Thick x 3/8" Wide x 10ft. Long