  • Mfr # BULK-RS-E60-727
  • Zoro # G7786570
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
1/8"
Width
36"
Length
40 ft.
Material
EPDM
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E60-727
Dimensions
Thickness
1/8"
Width
36"
Length
40 ft.
Details
Material
EPDM
Color
ASTM D2000 BA 607
Tensile Strength
1,000 psi
Thickness Tolerance
(-0.017" - +0.017")
Shape
Roll
Durometer
60A
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Description
EPDM Rubber Roll No Adhesive - 60A - 1/8" Thick x 36" Wide x 40 ft. Long