  • Mfr # BULK-RS-E60-296
  • Zoro # G7787891
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
3/16"
Width
36"
Length
7 ft.
Material
EPDM
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-E60-296
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
3/16"
Width
36"
Length
7 ft.
Details
Material
EPDM
Color
Black
Backing Type
Plain
Tensile Strength
1,000 psi
Durometer
60A
Thickness Tolerance
(-0.022" - +0.022")
Compression Set
0.33
Density
1.50 g/cm3
Texture
Smooth
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Shape
Roll
Elongation
3.5
Description
EPDM Rubber Roll No Adhesive - 60A - 3/16" Thick x 36" Wide x 7 ft. Long