  • Mfr # BULK-RS-E60-6
  • Zoro # G7787830
/ea
Key Features
Thickness
3/8"
Width
36"
Length
30 ft.
Material
EPDM
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-E60-6
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
3/8"
Width
36"
Length
30 ft.
Details
Material
EPDM
Color
Black
Backing Type
Plain
Grade
Standard
Elongation
3.5
Texture
Smooth
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Standards
ASTM D2000 BA 607
Tensile Strength
1,000 psi
Thickness Tolerance
(-0.035" - +0.035")
Compression Set
0.33
Durometer
60A
Shape
Roll
Density
1.50 g/cm3
Tear Strength
20 N/mm
Description
EPDM Rubber Roll No Adhesive - 60A - 3/8" Thick x 36" Wide x 30 ft. Long