  • Mfr # BULK-RS-NNFR70-2
  • Zoro # G800436600
/ea
Key Features
Thickness
1/8"
Width
56"
Length
60 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-NNFR70-2
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
1/8"
Width
56"
Length
60 ft.
Backing Type
Plain
Standards
ASTM D2000 BC 707
Density
1.50 g/cm3
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Tensile Strength
1,000 psi
Durometer
60A
Rubber Reinforcement Type
Nylon - 1 Ply
Thickness Tolerance
(-0.017" - +0.017")
Elongation
3.5
Grade
Fabric-Reinforced
Shape
Roll
Compression Set
0.33
Tear Strength
20 N/mm
Description
Fabric-Reinforced Neoprene Rubber Roll No Adhesive - 70A - 1/8" Thick x 56" Wide x 60 ft. Long