  • Mfr # BULK-RS-HFR60-232
  • Zoro # G300437626
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
1/16"
Width
36"
Length
50 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-HFR60-232
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
1/16"
Width
36"
Length
50 ft.
Backing Type
Plain
Standards
ASTM D2000 BF 610
Elongation
3.5
Rubber Reinforcement Type
Polyester - 1 Ply
Compression Set
0.3
Tensile Strength
1,500 psi
Thickness Tolerance
(-0.011" - +0.011")
Grade
Fabric-Reinforced
Durometer
60A
Density
1.35 g/cm3
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Shape
Roll
Tear Strength
20 N/mm
Description
Fabric-Reinforced High Strength Buna-N Rubber Roll No Adhesive - 60A - 1/16" Thick x 36" Wide x 50 ft. Long