  • Mfr # BULK-RS-NFR70-232
  • Zoro # G400436222
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
1/16"
Width
36"
Length
50 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-NFR70-232
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
1/16"
Width
36"
Length
50 ft.
Backing Type
Plain
Standards
ASTM D2000 BC 610
Density
1.35 g/cm3
Durometer
70A
Elongation
3.5
Grade
Fabric-Reinforced
Thickness Tolerance
(-0.011" - +0.011")
Tensile Strength
1,500 psi
Shape
Roll
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Rubber Reinforcement Type
Polyester - 1 Ply
Compression Set
0.3
Description
Fabric-Reinforced High Strength Neoprene Rubber Roll No Adhesive - 70A - 1/16" Thick x 36" Wide x 50 ft. Long