  • Mfr # BULK-RS-S40-654
  • Zoro # G7803711
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
1/32"
Width
36"
Length
40 ft.
Material
Silicone
Color
Red
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S40-654
Dimensions
Thickness
1/32"
Width
36"
Length
40 ft.
Details
Material
Silicone
Color
Plain
Tensile Strength
700 psi
Temperature Range
-80 Degrees to 500 Degrees F
Durometer
40A
Thickness Tolerance
(0.000" - +0.016")
Standards
ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Shape
Roll
Description
FDA Silicone Rubber Roll No Adhesive - 40A - 1/32" Thick x 36" Wide x 40 ft. Long