  • Mfr # BULK-RS-S40-200
  • Zoro # G7803090
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
3/16"
Width
12"
Length
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S40-200
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
3/16"
Width
12"
Length
Backing Type
Plain
Elongation
4
Standards
ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Thickness Tolerance
(-0.022" - +0.022")
Density
1.25 g/cm3
Tensile Strength
700 psi
Compression Set
0.2
Durometer
40A
Temperature Range
-80 Degrees to 500 Degrees F
Shape
Roll
Description
FDA Silicone Rubber Roll No Adhesive - 40A - 3/16" Thick x 12" Wide x 10 ft. Long