  • Mfr # BULK-RS-S50-682
  • Zoro # G7805154
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
1/8"
Width
36"
Length
50 ft.
Color
Red
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S50-682
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/8"
Width
36"
Length
50 ft.
Color
Red
Backing Type
Plain
Durometer
50A
Thickness Tolerance
(-0.017" - +0.017")
Shape
Roll
Density
1.25 g/cm3
Tensile Strength
700 psi
Standards
ASTM D2000 GE 507, FDA 21 CFR 177.2600
Compression Set
0.2
Temperature Range
-80 Degrees to 500 Degrees F
Elongation
4
Tear Strength
17 N/mm
Description
FDA Silicone Rubber Roll No Adhesive - 50A - 1/8" Thick x 36" Wide x 50 ft. Long