  • Mfr # BULK-RS-S60-674
  • Zoro # G7803334
/ea
See details
Key Features
Thickness
1/4"
Width
36"
Length
50 ft.
Material
Silicone
Color
Red
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S60-674
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/4"
Width
36"
Length
50 ft.
Details
Material
Silicone
Color
Red
Backing Type
Plain
Durometer
60A
Thickness Tolerance
(-0.026" - +0.026")
Elongation
4
Tensile Strength
700 psi
Density
1.25 g/cm3
Shape
Roll
Temperature Range
-80 Degrees to 500 Degrees F
Grade
Food
Compression Set
0.2
Standards
ASTM D2000 GE 607, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Tear Strength
17 N/mm
Description
FDA Silicone Rubber Roll No Adhesive - 60A - 1/4" Thick x 36" Wide x 50 ft. Long