  • Mfr # BULK-RS-S60-601
  • Zoro # G7802503
/ea
Key Features
Rubber Thickness
3/32"
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Max Temp (F)
500
Min. Temp. (F)
-80
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S60-601
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
3/32"
Rubber Width
12"
Rubber Length
18"
Details
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Max Temp (F)
500
Min. Temp. (F)
-80
Durometer
60A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
700 psi
Elongation
4
Standards
ASTM D2000 GE 607, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Grade
Food
Density
1.25 g/cm3
Shape
Sheet
Compression Set
0.2
Thickness Tolerance
(-0.013" - +0.013")
Tear Strength
17 N/mm
Description
FDA Silicone Rubber Sheet No Adhesive - 60A - 3/32" Thick x 18" Wide x 12" Long