Usa Industrials FDA Silicone Sheet No Adhsv-60A-1/4" Thk x 36" W x 36" Long BULK-RS-S60MD-25
FDA Silicone Sheet No Adhsv-60A-1/4" Thk x 36" W x 36" Long (Discontinued)
  • Mfr # BULK-RS-S60MD-25
  • Zoro # G500437273
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S60MD-25
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/4"
Rubber Width
36"
Rubber Length
36"
Details
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Blue
Max Temp (F)
400
Min. Temp. (F)
-50
Durometer
60A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,200 psi
Elongation
4.2
Standards
ASTM D2000 GE 608
Grade
Metal Detectable
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
(-0.026" - +0.026")
Density
1.35 g/cm3
Compression Set
0.16
Tear Strength
15 N/mm
Description
Metal Detectable FDA Silicone Rubber Sheet No Adhesive - 60A - 1/4" Thick x 36" Wide x 36" Long