  • Mfr # BULK-RS-SFR70-30
  • Zoro # G8917384
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1/8"
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Max Temp (F)
400
Min. Temp. (F)
-60
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-SFR70-30
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
1/8"
Rubber Width
36"
Rubber Length
36"
Details
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Max Temp (F)
400
Min. Temp. (F)
-60
Durometer
70A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,300 psi
Elongation
8
Standards
AMS 3320H, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Fabric-Reinforced
Shape
Sheet
Compression Set
0.35
Density
1.25 g/cm3
Texture
Smooth
Reinforcement
Fiberglass - 1 Ply
Thickness Tolerance
(-0.017" - +0.017")
Description
Fiberglass Fabric-Reinforced Silicone Rubber Sheet No Adhesive - 70A - 1/8" Thick x 36" Wide x 36" Long