  • Mfr # BULK-RS-BHS40-707
  • Zoro # G7795600
Thickness
3/16"
Width
36"
Length
50 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-BHS40-707
Thickness
3/16"
Width
36"
Length
50 ft.
Durometer
40A
Shape
Roll
Tensile Strength
1,500 psi
Thickness Tolerance
(-0.022" - +0.022")
Description
High Strength Buna-N Rubber Roll No Adhesive - 40A - 3/16" Thick x 36" Wide x 50 ft. Long