  • Mfr # BULK-RS-BHS50-197
  • Zoro # G7790070
/ea
Key Features
Thickness
1/32"
Width
12"
Length
10 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-BHS50-197
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/32"
Width
12"
Length
10 ft.
Backing Type
Plain
Standards
ASTM D2000 BF 510
Density
1.35 g/cm3
Durometer
50A
Tensile Strength
1,500 psi
Thickness Tolerance
(0.000" - +0.016")
Elongation
3.8
Shape
Roll
Compression Set
0.3
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
20 N/mm
Description
High Strength Buna-N Rubber Roll No Adhesive - 50A - 1/32" Thick x 12" Wide x 10 ft. Long