  • Mfr # BULK-RS-BHS50-201
  • Zoro # G7793211
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
1/4"
Width
12"
Length
10 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-BHS50-201
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/4"
Width
12"
Length
10 ft.
Backing Type
Plain
Density
1.35 g/cm3
Durometer
50A
Thickness Tolerance
(-0.026" - +0.026")
Standards
ASTM D2000 BF 510
Tensile Strength
1,500 psi
Elongation
3.8
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Shape
Roll
Compression Set
0.3
Tear Strength
20 N/mm
Description
High Strength Buna-N Rubber Roll No Adhesive - 50A - 1/4" Thick x 12" Wide x 10 ft. Long