  • Mfr # BULK-RS-BHS60-211
  • Zoro # G7793753
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
1/32"
Width
36"
Length
50 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-BHS60-211
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/32"
Width
36"
Length
50 ft.
Backing Type
Plain
Elongation
3.8
Thickness Tolerance
(0.000" - +0.016")
Compression Set
0.3
Tensile Strength
1,500 psi
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Shape
Roll
Density
1.35 g/cm3
Durometer
60A
Description
High Strength Buna-N Rubber Roll No Adhesive - 60A - 1/32" Thick x 36" Wide x 50 ft. Long