  • Mfr # BULK-RS-BHS60-244
  • Zoro # G7791251
/ea
Key Features
Thickness
3/32"
Width
12"
Length
10 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-BHS60-244
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
3/32"
Width
12"
Length
10 ft.
Backing Type
Plain
Density
1.35 g/cm3
Elongation
3.8
Thickness Tolerance
(-0.013" - +0.013")
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Tensile Strength
1,500 psi
Compression Set
0.3
Durometer
60A
Shape
Roll
Description
High Strength Buna-N Rubber Roll No Adhesive - 60A - 3/32" Thick x 12" Wide x 10 ft. Long