  • Mfr # BULK-RS-BHS70-216
  • Zoro # G7795950
/ea
See details
Key Features
Thickness
1/4"
Width
36"
Length
60 ft.
Material
Buna-N
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-BHS70-216
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/4"
Width
36"
Length
60 ft.
Details
Material
Buna-N
Color
Black
Backing Type
Plain
Elongation
3.8
Compression Set
0.3
Shape
Roll
Durometer
70A
Density
1.35 g/cm3
Standards
ASTM D2000 BF 710
Tensile Strength
1,500 psi
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Thickness Tolerance
(-0.026" - +0.026")
Description
High Strength Buna-N Rubber Roll No Adhesive - 70A - 1/4" Thick x 36" Wide x 60 ft. Long