  • Mfr # BULK-RS-S40-213
  • Zoro # G2416217
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
1/8 in
Width
3 ft
Length
10 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S40-213
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
1/8 in
Width
3 ft
Length
10 ft
Rubber Length
Overall Width
36 in
Overall Thickness
Overall Length
Details
Item
Rubber Roll
Backing Type
Adhesive
Durometer
40A
Rubber Properties
Chemical Resistant, High Temperature, Water Resistant, Weather Resistant
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
Rubber Color
Finish
Smooth
Elongation
400 %
Max. Temp. (F)
500 Degrees F
Standards
ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Density
1.25 g/cc
Water Resistance
Good
Minimum Temperature
-80 Degrees F
Oil Resistance
Fair
Compression Set
20 %
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Shape
Roll
Abrasion Resistance
Poor
Chemical Resistance
Good
Texture
Smooth
Adhesive Type
High-Temp
Tensile Strength
700 psi
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Maximum Temperature
500 Degrees F
Maximum Adhesive Temperature
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type High-Temp, Backing Type Adhesive, Color Red, Durometer 40 Shore A, Grade Food Grade, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B, Maximum Adhesive Temperature 500 Degrees F, Maximum Temperature 500 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -100 Degrees F, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth