  • Mfr # BULK-RS-BHS50-214
  • Zoro # G000437612
/ea
See details
Key Features
Thickness
1/8"
Width
36"
Length
60 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-BHS50-214
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
1/8"
Width
36"
Length
60 ft.
Backing Type
Plain
Standards
ASTM D2000 BF 510
Elongation
3.8
Durometer
50A
Grade
High Strength
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Thickness Tolerance
(-0.017" - +0.017")
Compression Set
0.3
Shape
Roll
Tensile Strength
1,500 psi
Density
1.35 g/cm3
Tear Strength
20 N/mm
Description
High Strength Buna-N Rubber Roll No Adhesive - 50A - 1/8" Thick x 36" Wide x 60 ft. Long