  • Mfr # BULK-RS-BHS40-642
  • Zoro # G7789833
Thickness
1/4"
Width
18"
Length
18"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-BHS40-642
Thickness
1/4"
Width
18"
Length
18"
Thickness Tolerance
(-0.026" - +0.026")
Durometer
40A
Tensile Strength
1,500 psi
Shape
Sheet
Description
High Strength Buna-N Rubber Sheet No Adhesive - 40A - 1/4" Thick x 18" Wide x 18" Long