  • Mfr # BULK-RS-BHS50-624
  • Zoro # G7788110
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
1"
Width
12"
Length
18"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-BHS50-624
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1"
Width
12"
Length
18"
Backing Type
Plain
Elongation
3.8
Shape
Sheet
Compression Set
0.3
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Durometer
50A
Tensile Strength
1,500 psi
Thickness Tolerance
(-0.061" - +0.061")
Density
1.35 g/cm3
Description
High Strength Buna-N Rubber Sheet No Adhesive - 50A - 1" Thick x 18" Wide x 12" Long