  • Mfr # BULK-RS-BHS50-435
  • Zoro # G7794340
Thickness
1/32"
Width
6"
Length
12"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-BHS50-435
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/32"
Width
6"
Length
12"
Backing Type
Plain
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Elongation
3.8
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
(0.000" - +0.016")
Density
1.35 g/cm3
Tensile Strength
1,500 psi
Compression Set
0.3
Durometer
50A
Description
High Strength Buna-N Rubber Sheet No Adhesive - 50A - 1/32" Thick x 6" Wide x 12" Long