  • Mfr # BULK-RS-BHS50-637
  • Zoro # G7789903
Thickness
3/32"
Width
18"
Length
36"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-BHS50-637
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
3/32"
Width
18"
Length
36"
Backing Type
Plain
Thickness Tolerance
(-0.013" - +0.013")
Elongation
3.8
Shape
Sheet
Durometer
50A
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Tensile Strength
1,500 psi
Density
1.35 g/cm3
Compression Set
0.3
Description
High Strength Buna-N Rubber Sheet No Adhesive - 50A - 3/32" Thick x 18" Wide x 36" Long