  • Mfr # BULK-RS-BHS50-443
  • Zoro # G7788905
Thickness
3/4"
Width
6"
Length
12"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-BHS50-443
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
3/4"
Width
6"
Length
12"
Backing Type
Plain
Shape
Sheet
Compression Set
0.3
Durometer
50A
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Elongation
3.8
Tensile Strength
1,500 psi
Thickness Tolerance
(-0.059" - +0.059")
Density
1.35 g/cm3
Description
High Strength Buna-N Rubber Sheet No Adhesive - 50A - 3/4" Thick x 6" Wide x 12" Long